آموزش شطرنج

بهترین راه برای یادگیری شطرنج؛ ترکیب آموزش و تمرین عملی شطرنج

شطرنج را یک عده ورزش می دانند و یک عده دیگر بازی! اما برای ما این موضوع اهمیت خاصی ندارد. چون هرچه که هست، در این سال ها مزیت هایش کاملا برای همه جهانیان روشن است. تنها کاری که باید انجام دهیم، استفاده درست از مزیت های بیشمار آن است. این دستاورد تنها زمانی محقق می شود که از آموزش شطرنج، آن هم به صورت علمی استفاده نماییم.

برای حرفه ای شدن در شطرنج، علاوه بر آموزش نیاز به تمرین هم می باشد. تمرین کردن آن به دلیل ذات 2 نفره این ورزش، تا همین چند سال پیش مشکل بود. چون حتما باید یک فرد علاقه مند را که دانش کافی در زمینه بازی کردن شطرنج دارد، پیدا می کردید. آن هم در زمان و مکان مناسب!

اما امروزه از طریق سایت ها و اپلیکیشن های شطرنج مانند CHESS.COM به راحتی می توانید در هر لحظه که اراده کنید، با یک نفر در یک گوشه ای از دنیا بازی کنید. آن هم در سطح خودتان! یعنی می توانید قوانین شطرنج را یاد بگیرید، سپس در یک مکانی که تمرکز کافی دارید، درخواست بازی را ارسال نمایید تا آموزش هایی که مشاهده کردید را محک بزنید.

در ادامه این صفحه مبانی آموزش شطرنج به صورت تفکیک شده و منظم آمده است. از طرف دیگر در پایین صفحه آموزش های حرفه ای و دروه های تخصصی، آن هم توسط استاد بزرگ های شطرنج برایتان فراهم شده است:

مبتدی (مبانی)

آموزش بازی شطرنج

آموزش شطرنج مبتدی برای افرادی که تازه قصد یادگیری این بازی محبوب را دارند. این بخش از آموزش ها کاملا رایگان می باشد و به صورت pdf و تصویری در اختیار شما عزیزان قرار می گیرد. با مشاهده جلسه اول، می توانید بازی را شروع کنید.
multiethnic-kids-playing-chess-board-game-at-school-e1650351500800.jpg

حرکت مهره های شطرنج

4.9
4.9/5
man-playing-chess-1-e1650352463437.jpg

شروع بازی شطرنج

4.9
4.9/5
businessman-moving-chess-piece-and-checkmate-during-competition--e1650353837359.jpg

آموزش شروع بازی شطرنج

4.9
4.9/5
businessman-moving-chess-piece-and-checkmate-during-competition--e1650353837359.jpg

$200

Expert Chess Course

6 Hours / Meeting

Certification
4.9
4.9/5
friends-playing-chess-on-video-call-e1650508663396.jpg

$200

Online Chess Course

6 Hours / Meeting

Certification
4.9
4.9/5
gold-and-silver-chess-with-player.jpg

برنده شدن در بازی

4.9
4.9/5
smart-boy-playing-chess-and-staring-at-the-chessboard-e1650508379344.jpg

آموزش شطرنج ناپلئونی

4.9
4.9/5
friends-playing-chess-on-video-call-e1650508663396.jpg

قوانین شطرنج

4.9
4.9/5

اولین قدم در این مسیر؛ آموزش مهره های شطرنج می باشد

در مجموع 6 نوع مهره در شطرنج داریم؛ آن ها شامل:
 1. شاه
 2. وزیر
 3. رخ
 4. فیل
 5. اسب
 6. سرباز
تعداد این مهره در صفحه شطرنج 32 عدد می باشد. که 16 عدد آن مهره های سفید رنگ و 16 عدد آن مهره های سیاه می باشند.

شاه؛ مهره ای که تمام بازی بر روی آن می چرخد!

هدف کل بازی شطرنج؛ گرفتن شاه “King” طرف مقابل است. البته در این حین باید حواسمان باشد که شاه خودمان گرفته نشود! هرکس بتواند شاه طرف مقابل را بگیرد، پیروز می دان می شود. زمانی که شاه شما یا طرف مقابل  هیچ حرکتی نمی تواند بکند و توسط مهره های حریف مورد حجوم قرار گرفته است، به اصطلاح کیش و مات شده است. این یعنی پایان بازی…

شاه بر خلاف اسمش، خیلی مهره قوی و قدرتمندی نیست. برای مثال شاید فرض کنید که شاه باید از وزیر قوی تر باشد. اما اینطور نیست و مهره وزیر قدرتمندترین مهره بازی شطرنج است. می توان اینگونه به بازی نگاه کرد که تمامی مهره ها در راستای محافظت از شاه خودمان و شکست شاه مقابل حرکت می کنند.

حرکت شما در زمین شطرنج تنها یک مهره به اطراف خودش می باشد. هر مهره ای که در اطرافش باشد را می تواند بزند. اما این درحالی است که مهره کناری شاه که قرار است به آن حمله کند، توسط مهره دیگری پوشش داده نشده باشد.

مهره شاه در شطرنج تنها مهره ای است که هیچ وقت نمی توان آن را ازمین بیرون انداخت. یعنی شاه دو طرف همیشه در زمین باقی می ماند اما زمانی که شاه هر یک از طرفین دیگر راهی برای فرار نداشته باشد، می گویند مات شده است و بازی به اتمام می رسد. در ادامه مفهوم کیش و مات را کامل باز می کنیم.

وزیر؛ قدرتمندترین مهره بازی شطرنج

بدون شک قدرتمندترین و جذاب ترین مهره بازی شطرنج، وزیر “Queen” می باشد. هر کسی که آموزش شطرنج می بیند، از همان ابتدا عاشق این مهره دوست داشتنی می شود. دلیل آن عدم محدودیت در حرکات آن است. وزیر می تواند به چپ یا راست، جلو یا عقب، ضربدری یا اریب حرکت کند. آن هم هر تعداد خانه ای که مایل است! 

بر خلاف مهره ای مانند شاه که تنها می تواند یک خانه به اطراف حرکت کند، وزیر کاملا آزاد است و می تواند حمله قدرتمندی به مهره های دشمن داشته باشد.

معمولا در شطرنج؛ ظاهر مهره وزیر از سایر مهره ها قدرتمندتر است. به همین دلیل خیلی ها در ابتدا آن را با شاه اشتباه می گیرند. وزیر معمولا یک تاج سر دارد و در کنار شاه قرار می گیرد.

رخ؛ همان قلعه ای که در گوشه های زمین است

در چهار گوشه زمینه بازی شطرنج، مهره ای مستحکم به رخ “Rook” وجود دارد. خیلی ها به آن قلعه می گویند. رخ می تواند تنها به صورت افقی یا عمودی حرکت کند. آن هم در سرتاسر زمین بازی؛ اما نمی تواند از روی مهره ها بپرد. تنها می تواند مهره ای از حریف که در مقابلش هست را از سر راه بر دارد. 

یکی از محدودیت های رخ که معمولا در ابتدای بازی، دست و بال بازیکنان را می بندد، گیر افتادن آن توسط سربازهای خودی است. یعنی به دلیل اینکه سربازهای خودی در جلوی رخ قرار دارند، مانع حرکت آن می شوند. به همین دلیل استراتژی های مختلفی وجود دارد که باعث می شود این مشکل حل شود. 

یکی از حرکت های بسیار معروفی که می توان با رخ زد، قلعه زدن است. قلعه زدن را با نام رخ که قلعه هم به آن می گویند، اشتباه نگیرید. قلعه زدن به حرکتی می گویند که طی شرایطی خاص، می توانید جای شاه و رخ را عوض کنید. این موضوع در ادامه به صورت مفصل توضیح داده خواهد شد. اما در این حد بدانید که یک قلعه زدن کوچک داریم و یک قلعه زدن بزرگ!

فیل؛ مهره ای چابک با حمله های زهر دار

شاید وقتی نام مهره فیل “Bishop” در شطرنج به گوشتان می خورد، برایتان تداعی کننده یک مهره کند و آرام باشد. اما به هیچ وجه اینطور نیست. فیل یک مهره تند و تیز است که می تواند مثل موشکل از این سر زمین به آن سر زمین حمله کند. حرکت فیل تنها به صورت ضربدری یا اریب است.

هر بازیکن شطرنج 2 فیل دارد که یکی از آن ها در خانه سفید و یکی دیگر در خانه سیاه قرار دارد. برای مثال فیلی که در مربع های سفید قرار دارد، تا آخر تنها می تواند در مربع های سفید حرکت کند.

ترکیب فیل با سایر مهره ها مثل وزیر، می تواند یک ترکیب رویایی ایجاد کند. در عمل یکی از استراتژی های بازی شطرنج، کاور کردن یا پوشش دادن مهره ها توسط یک دیگر می باشد که مهره فیل از عهده این کار به خوبی بر می آید.

اسب؛ یک مهره سرکش و عجیب و غریب

اسب “Knight” جزو مهره هایی است که اگر استفاده از آن را به خوبی یاد بگیرید، می تواند حرف را کلافه کند! مهره اسب با حرکت های L شکل خود، می تواند تمام برنامه های طرف مقابل را از بین ببرد. خیلی از وقت ها باعث گرفته شدن وزیر و رخ ها می شود و مسیر بازی را به کل تغییر می دهد. بعضی وقت ها در بازی شطرنج عقب هستید، اما با حرکت های هوشمندانه اسب، می توانید بازی در حال باخت را به بازی برنده تبدیل کنید.

اسب تنها مهره است که می تواند از روی مهره های خودی و مهره های حریف، بپرد! این مزیت باعث می شود بتوانید به سرعت بازی را به نفع خود گسترش دهید. حرکت آن در عمل دو مهره به جلو و یک مهره به چپ یا راست می باشد که باعث شکل گرفتن حرف L انگلیسی می شود.

مهره سرباز یا همان پیاده

اولین مهره ای که برای شروع آموزشش شطرنج باید یاد بگیرید، سرباز “Pawn” است. نام دیگر آن در میان مردم، پیاده می باشد. هر بازیکن 8 عدد سرباز در اختیار دارد. هر سرباز در هنگام اولین حرکت، می تواند یک خانه یا دو خانه به جلو حرکت کند. اما از حرکت دوم، تنها حق دارد یک خانه به جلو برود. این را در نظر داشته باشید که سرباز تنها زمانی می تواند به جلو حرکت کند که در مقابلش مهره ای قرار نداشته باشد. از طرف دیگر سرباز تنها می تواند به جلو حرکت کند.

حمله سرباز به مهره های طرف مقابل، تنها به صورت اریب یا همان ضربدری ممکن است. یعنی اگر مهره ای در مقابل سرباز قرار گیرد، نمی تواند آن را بگیرد. اما اگر مهره طرف مقابل درخانه چپ یا راست خانه رو به روی سرباز باشد، می تواند مهره را بزند.

نکته بسیار جالب در سرباز این است که اگر بتوانید آن را سالم و سلامت به انتهای زمین برسانید، می توانید آن را تبدیل به سایر مهره های مورد علاقه تان کنید. برای مثال می توانید سرباز خود را تبدیل به وزیر کنید!

چه زمانی در بازی شطرنج برنده می شوید؟

هنگامی که بتوانید شاه طرف مقابل را در شرایطی قرار دهید که هیچ راه پس و پیش نداشته باشد، در عمل آن را کیش و مات کرده اید و شما برنده بازی می باشد.

آموزش نحوه چیدن مهره های شطرنج

چیدن مهره های شطرنج از یک قانون مشخص پیروی می کند که در ادامه خیلی ساده بیان می کنم. صفحه شطرنج را در مقابل خود قرار دهید و به ترتیب زیر شروع به قرار دادن مهره کنید:

ردیف اول :

 1. قرار دادن رخ ها در گوشه دو طرف زمین
 2. قرار دادن دو اسب در کنار دو رخ که در مرحله قبل قرار داردیم
 3. قرار دادن دو فیل در کنار اسب ها
 4. اگر مهره سفید در اختیار شما هست، شاه را در مربع سیاه قرار دهید.
 5. اگر مهره سیاه در اختیار شما هست، شاه را در مربع سفید قرار دهید.
 6. قرار دادن وزیر در مربع باقی مانده
 7. قرار دادن تمامی سربازهای هر رنگ در ردیف دوم
0 +
عضو سایت
0 +
مسابقه آنلاین
0 +
دانش آموحته
0 +
دوره شطرنج

آموزش شطرنج حرفه ای pdf

دانلود رایگان کتاب آموزش حرفه ای شطرنج pdf فارسی

آموزش شطرنج برای افرادی مناسب است که حوصله زیادی دارند. چون با خواندن هر قسمت از آموزش، باید حرکات را خودتان بر روی صفحه شطرنج بررسی نمایید. اما افراد زیادی هستند که هنوز هم با این سبک از آموزش شطرنج، بیشتر ارتباط برقرا می کنند. به همین دلیل بهترین کتاب آموزش شطرنج را برای شما عزیزان فراهم آورده ایم. با دانلود کتاب می توانید تمامی جلسات را به صورت قدم به قدم و از صفر تا صد یاد بگیرید.
John Doe
John Doe

Student

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Kelly Fred
Kelly Fred

Student

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Frederica Tan
Frederica Tan

Student

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Andre Sam
Andre Sam

Student

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

پیروزی در مسابقات!

آموزش شطرنج حرفه ای

برای مشاهده آموزش های شطرنج حرفه ای، حتما باید دوره های رایگان مقدماتی را گذرانده باشید. یا اینکه سطح شطرنج شما از یک حدی بالاتر باشد. هر قسمت به یک استراتژی می پردازد و می تواند شما را غیر قابل رقابت نماید.

multiethnic-kids-playing-chess-board-game-at-school-e1650351500800.jpg

550 تومان

آموزش شطرنج برای کودکان

 2 ساعت

 مبتدی

4.9
4.9/5
man-playing-chess-1-e1650352463437.jpg

150 تومان

آموزش شطرنج نایدروف

 5 ساعت

 پیشرفته 

4.9
4.9/5

آنلاین و دانلودی

آموزش بازی شطرنج

در دوره های آنلاین شطرنج و یا فیلم های دانلودی آن؛ شما می توانید از جلسه اول آموزش شطرنج شروع کنید و هر قسمتی را که مشکل داشتید، مجدد مشاهده نمایید. این مزیت بزرگی است که در کلاس شطرنج حضوری وجود ندارد. 

gold-and-silver-chess-with-player.jpg

750 تومان

فیلم آموزش شطرنج

8 ساعت

از اول تا آخر

4.9
4.9/5
smart-boy-playing-chess-and-staring-at-the-chessboard-e1650508379344.jpg

390 تومان

تاکتیک های شطرنج

 5 ساعت

 پیشرفته

4.9
4.9/5
friends-playing-chess-on-video-call-e1650508663396.jpg

990 تومان

دوره آنلاین شطرنج

 40 ساعت 

با گواهینامه

4.9
4.9/5

تجربه آموزش ناب شطرنج

آموزش شطرنج توسط استاد بزرگ

همه ما آرزو داشتیم که توسط برترین اساتید دنیا و ایران، شطرنج را یاد بگیریم. اما تا همین چند سال پیش این فرصت شگفت انگیز وجود نداشت. امروز شما می توانید توسط استاد بزرگ مورد علاقه خود، به یادگیرید شطرنج از مبتدی تا حرفه ای بپردازید.

multiethnic-kids-playing-chess-board-game-at-school-e1650351500800.jpg

آموزش شطرنج توسط کاسپاروف

 8 ساعت

دانلودی

4.9
4.9/5
احسان قائم مقامی

آموزش شطرنج توسط احسان قائم مقامی

 22 ساعت

 مدرک معتبر

4.9
4.9/5
businessman-moving-chess-piece-and-checkmate-during-competition--e1650353837359.jpg

آموزش شطرنج حرفه ای هادی قربانی

7 ساعت

حضوری

4.9
4.9/5

ostad-bozorg@

آموزش شطرنج اینستاگرام